wtorek, 19 czerwca 2012


Ochrona środowiska, ruchy ekologiczne, fair trade, hand made, slow food, produkty regionalne, wegetarianizm, lumpeksy, freeganizm… Czyli co zwykły mieszkaniec Polski może zrobić by „odczynić” zły urok konsumpcji i wpłynąć na losy ludzi po drugiej stronie świata?

Do napisania tego zainspirował mnie film, który oglądaliśmy na „Antropologii współczesności” – „Wykończyć biedę?” oraz inny film dokumentalny – „Spisek żarówkowy. Nieznana historia zaplanowanej nieprzydatności” oraz książka – „AUTOkarykatury” Andy’iego Singera i Randy’iego Ghenta. Po takiej dawce antykonsumpcjonistycznych treści zaczęłam się zastanawiać co zwykły człowiek może zrobić by mieć wpływ na otaczający go świat, choćby jego udział był kroplą w morzu potrzeb.
1.      Jedzenie
Zaczynam od tego bo wydaje mi się, że w tej kwestii jest prowadzonych najwięcej dyskusji co przyniosło najwięcej rozwiązań. Najpopularniejszym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych antykonsumcjonistycznym podejściem jest wegetarianizm czyli wyłączenie z diety mięsa zwierząt czy bardziej radykalny weganizm czyli wyłączenie z diety wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak by być najbardziej skutecznym należy zostać freeganinem czyli osobą nastawioną na współpracę i dzielenie się z innymi ludźmi, która nie kupuje żywności, a jedynie ją dostaje, szuka w śmietnikach, prosi o nadmiarowe czy odrobinę przeterminowane produkty w restauracjach, hipermarketach czy z targowisk. Dzięki temu nie wspierają one globalnej ekonomii i wielkich korporacji.

Dla osób, które mimo wszystko lubią smak mięsa polecam Międzynarodowy Ruch dla Ochrony Prawa do Przyjemności czyli Slow Food – bardzo prężnie rozwijającą się organizację promującą żywność regionalną, dla której członków liczy się przede wszystkim dobry smak jedzenie i jego ekologiczne pochodzenie. Slow Food skierowany jest do osób, które chcą się odciąć od „amerykańskiego modelu nastawionego na szybkość” (Petrini, Watson: 2005, 9), zainteresowanych historią i tradycją żywności i jej produkcji, zachowaniem dawnych odmian roślin i ras zwierząt. Także dla osób zainteresowanych ochroną przyrody Slow Food jest atrakcyjny. „Ruch Miłośników Slow Food postrzega kuchnię i stół, na którym spożywa się posiłki, jako centra przyjemności, kultury i wspólnoty” (Petrini,Watson: 2005, 9). Slow Food łączy się z coraz chętniej produkowaną przez rolników żywnością ekologiczną czyli pozbawioną chemicznych ulepszaczy. Taką żywność możemy dostać np. na comiesięcznych targach w Muzeum Etnograficznym w Toruniu czy na różnego rodzaju festiwalach np. Festiwalu Smaku w Grucznie.

Niektóre produkty jak np. kawa czy herbata itd. Nie są dostępne w naszym klimacie i są importowane z krajów trzeciego świata w takich wypadkach powinniśmy korzystać z produktów fair tade czyli ze sprawiedliwego handlu, przy których mamy pewność, że osoby pracujące przy ich produkcji otrzymały godziwą zapłatę pozwalająca na normalne życie.

2.      Ubieranie się
No cóż tutaj wiele nie trzeba wymyślać – lumpeksy są znane w Polsce od dłuższego czasu i każdy wie, że jak ma się dobre oko to można wypatrzeć modniejsze ubrania niż w sieciowych sklepach w galerii handlowej. Zwłaszcza, że światowe trendy docierają do Polski ze sporym opóźnieniem, a do tego jesteśmy modni bo ochrona środowiska jest modna.

Z ubieraniem się związane jest także hand made, w którym zawierają się nie tylko ręcznie robione dodatki, ale również czasami ubrania, zabawki i wszelkiego typu sprzęty domowe z recyklingu.

3.      Poruszanie się
Jadąc na zajęcia czy do pracy wybierzmy zamiast samochodu autobus czy tramwaj, a na dłuższą trasę pociąg. Jeżeli nie odpowiadają nam te środki lokomocji i wolimy być bardziej niezależni polecam rower! Dzięki temu zmniejszamy emisję szkodliwych substancji i staniemy się niezależni od cen paliwa.
Rowerowa Masa Krytyczna

4.      Pranie, sprzątanie
Coraz popularniejsze staje się stosowanie naturalnych środków piorących i czyszczących zamiast chemicznych. Przygotowanie takiej mieszanki do mycia łazienki, szamponu czy mydła zabiera trochę czasu, ale z drugiej strony może dawać dużo satysfakcji i zabawy. Przepisy można znaleźć w Internecie np. na Facebookowej stronie Slow Food:
Przez kilka miesięcy Slow Food International będzie zamieszczać porady jak przy użyciu naturalnych produktów można zminimalizować odpady, unikać środków chemicznych w naszych ciałach, wodach i ekosystemie.
Dzisiaj przepis na ekologiczny, cytrynowy płyn do mycia naczyń:3 pokrojone cytryny (z pestkami i skórką) wrzucamy do blendera i miksujemy do uzyskania gęstej konsystencji. Dodajemy 200 g drobnej soli, 150 ml białego octu i 1/2 litra wody i znowu miksujemy blenderem do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie wlewamy do dużego garnka i gotujemy przez 15 minut. Przechowujemy w słoiku lub butelce. Używać w proporcjach: pół kubka na 1 zlewozmywak wypełniony wodą. Myć w rękawiczkach.
Ten płyn nie będzie się pienił jak płyny z reklam telewizyjnych, ale ma doskonałe właściwości czyszczące prosto od Matki Natury :)
Orzechy do prania

Powyższe przykłady są tylko początkiem poszukiwania własnej ekologicznej i antykonsumpcyjnej życiowej drogi. Chciałam pokazać, że wszystko zależy od nas i naszego podejścia do sprawy. Ludzie stali się wygodni bo wygodnie jest jeździć wszędzie samochodem, kupować wszystkie potrzebne rzeczy w jednym supermarkecie, stołować się w MacDonaldzie i ubierać w sieciówce. Jednak nie zawsze najłatwiejsza droga jest tą najlepszą.

Miodek


Bibliografia i polecane strony:
Pertrini, Carlo. 2007. Slow food. Prawo do smaku. Warszawa: Wydawnictwo Książkowe „Twój Styl”.
Petrini, Carlo i Ben Watson (red.). 2005. Slow food. Produkty regionalne robią karierę. Warszawa: Oficyna Wydawnicza „ABA”.
Singer, Andy, Randy Ghent. 2005. AUTOkarykatury. Kraków: Wydawnictwo Carbusters Press.


Przy okazji:
Niech owoce będą owocem pracy a nie wyzysku — podpisz petycję skierowaną do hipermarketów!
http://fairtrade.org.pl/a202_podpisz_petycje_w_sprawie_owocow_tropikalnych.html

1 komentarz:

  1. Muzę przyznać, że również bardzo ważną sprawą są specjalistyczne analizy środowiskowe. Ja właśnie takie kwestie zlecałem firmie http://eco-expert.eu/ i jestem zdania, że był to bardzo mądry wybór.

    OdpowiedzUsuń